Prádelny čistírny
Čištění koberců a čalounění
Prádelenská technika-prodej servis
fa.Madlenka-Primus
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Kopřivnice - Příbor veřejná samoobslužná prádelna, žehlení, mandlování a opravy prádla, mokré čištění, čištění koberců a peří, speciální ochranné úpravy pro alergiky, impregnace.

 

Jak prát


0:00 | 25. 10.

Když perou děti

Praní s automatickou pračkou a moderními pracími prostředky je dnes natolik pohodlné, že do něj můžete zapojit i své děti.

Pokud ovšem máte doma teprve předškoláky nebo děti v nižším školním věku, musíte na jejich „praní“ neustále dohlížet – nikdy nevíte, co je může napadnout. Pračku programujte sami, její obsluhu můžete přenechat až větším dětem!

První obrana - prací prostředek

Nejprve si připravte nějaký „bezpečný“ prací prostředek, třeba Woolite Color. Děti se s nějakým tříděním podle barev namáhat nebudou a vy musíte zabránit barevným pohromám. S Woolitem Color naštěstí nic neobarvíte ani když vaše ratolest nastrká do bubnu žluté tričko dohromady s džínami a červenými ponožkami.

Jen bílé a černé prádlo dejte stranou – černé prádlo bude vypadat lépe s Woolitem Black a na bílé prádlo se zase hodí Lanza Bílá s mýdlovými vločkami.

S čím ještě mohou pomoci

Menší děti mohou už i samy věšet – máte-li nízký rozkládací věšák, na který dosáhnou, není problém, aby si pětileté dítě samo pověsilo jednodušší věci – třeba prádlo a ponožky.

Ani uklízení prádla není pro předškoláky nijak složité – mohou si najít a složit správný pár ponožek, obrátit triko nebo svetr zase na líc, složit jednodušší věci (trička, kapesníky,ručníky). Předškolák dokonce dokáže sundat špinavé povlečení ze své postýlky a odnést ho do koše na prádlo (po jednom kousku, aby to nebylo moc těžké).

Školákům můžete dát složitější úkoly. Ať pravidelně prohlížejí kapsy a hledají zapomenuté kapesníky, žvýkačky, sponky, kaštany atd. Rovněž je pro ně snadné obracet na ruby džíny nebo trička s potiskem a zapínat všude knoflíky, suché i normální zipy.

Ukažte jim na pračce, kam se sype prášek, kde je nádobka na aviváž. Pokračujte v instruktáži, jak věšet, školní děti zvládnou už i složitější kousky pověsit na ramínka nebo roztáhnout. Vysvětlete jim, jak důležité je natáhnout a uhladit všechny záhyby a rýhy.

Nezapomeňte: Jen pomáhají!

Velkým dětem už stačí jen vysvětlit, jak funguje pračka, kdy použít jaký prací prostředek, jak použít aviváž, prostředek na změkčení vody, jak namáčet nebo odstranit skvrny. Už na střední škole se dnes mnohé děti vydávají na výměnný pobyt do zahraničí a znalost praní se jim tam bude hodit.

Všechno občas zopakujte, děti rychle zapomínají. A nezapomeňte – i když vám děti budou při praní pomáhat, stejně nemůžete počítat s tím, že to budou dělat za vás.

0:00 | 24. 10.

Magické pračky aneb Záhada ztracených ponožek

Z nějakého důvodu se dost často stane, že po vyprání pračka vydá jiné množství věcí, než jste do ní vložili. Přestože jste u dětského oblečení dopředu prohledali všechny kapsy, naleznete navíc často roztrhaný papírový kapesník, složený kus výkresu, žaludy, kaštany, prstýnek atd.

To je sice velmi nepříjemné, ale ještě to není tragédie, tedy alespoň pokud se nějaké hračce nepodaří zničit buben. Horší je, když po otevření bubnu jako první vypadne utopená želva, mazlíček rodiny, která v nestřeženém okamžiku vlezla do koše s prádlem (opravdu se to stalo).

...a co se ztrácí vám?

Dalším případem je, když se toho z pračky vytáhne méně. Nejčastějším kouskem prádla jsou zřejmě ponožky. Už v seriálu Ženatý se závazky se Alu Bundovi ztrácely ponožky. Nemohla však za to pračka, ale mimozemšťané, kteří jeho ponožky potřebovali jako palivo pro své kosmické lodě. Ponožky však pračka „žere“ poměrně často – ve spoustě rodin se ponožky kupují po balících, a přesto po několika týdnech naleznete od půlky párů vždy jen jednu jedinou ponožku.

Někdo tvrdí, že se ponožky vypaří při sušení, ale tomu se moc nedá věřit. Další z teorií podezírá výrobce ponožek, že se spojili s výrobci praček, a ty jsou nastavené tak, aby postupně ztratily jednu ponožku z každého páru (prostě je nějak rozpustí do vody, která odtéká) a člověk si musel koupit ponožky nové. Na internetu dokonce koluje teorie, že pračky nejsou poháněné elektřinou, ale právě ponožkami.

Někdy jsou jak chameleon

Jinou záhadou je, že některé ponožky po vyprání rafinovaně změní barvu, takže se z černé ponožky stane modrá, z modré světle modrá a z bílé jakákoli jiná barva (to ovšem jen když neperete ve Woolitu Color, ten by jinak barvu ponožek uchránil). A to se samozřejmě stane vždy jen jedné ponožce z páru, takže už se k druhé vůbec nehodí. Další ponožky (opět vždy jen jedna z páru) se srazí natolik, že nepoznáte, kterému členu rodiny vůbec patří.

Poslední záhadou, která už se však netýká ponožek, je, když pračka „vlastnoručně zkombinuje“ kus prádla, který pere, s něčím, co se ztratilo či utrhlo z jiného kusu. To, že se po praní dětského trička se štrasovými kamínky půlka kamínků přesune na váš svetr a na rozdíl od trička na něm drží, je mrzuté, ale ještě protivnější je, když vytáhnete svoje krásné spodní kalhotky a na tom nejintimnějším místě je velmi dobře přilepená etiketa s nápisem 49 korun (zapomněli jste ji sundat ze „sekáčové“ košilky).

0:00 | 22. 10.

Jak prát účinně i ekologicky

Valcha a mýdlo jsou jistě superekologické, zatímco automatická pračka ze sedmdesátých let a levné fosfátové prášky z tržiště jsou velmi neekologické – to je dnes už každému jasné. Zrovna tak se ale nikdo k valše už nevrátí a mýdlo na praní v ruce použije maximálně na choulostivý kašmírový svetřík.

Jak však prát ekologicky a účinně s novou pračkou a s obrovským výběrem bezfosfátových pracích prostředků?

Nejdůležitějším pomocníkem je samozřejmě pračka, protože na té závisí spotřeba energie a vody. U nových praček se skutečně vyplatí pořádně si prohlédnout návod a nastudovat všechny její funkce. Mnohé z nich disponují úspornými programy při nižší teplotě, programy záleží na váze prádla a podle toho si pračka reguluje i spotřebu vody.

Nejdůležitější pravidlo

Kde to jde, vyberte program s co nejnižší teplotou (30 či 40 stupňů) a snažte se maximálně využít kapacitu pračky (tj. nedávat prádla více ani méně, než je určeno v programu). Úsporná pračka není jen ta zařazená v energetické třídě A, ale i ta, co má i tzv. množstevní automatiku (říká se tomu Fuzzy Logic nebo 6. smysl), kterou sama řídí prací cyklus a umí „rozhodnout“, jak dlouho prát a máchat, kolik vody atd.

Prací prostředky jsou větším oříškem. Všechny moderní prací prostředky na trhu jsou už dnes povinně bezfosfátové a výrobci postupně přecházejí rovněž na silně koncentrované kompaktní prací prášky (jsou označené nápisem Eurocompact).

Dávkování až o třetinu nižší

Výhodou těchto pracích prostředků je zachovaná účinnost při dávkování až o třetinu nižším. Kvůli tomu jsou i jejich balení menší a lehčí, takže nejen ušetří místo při skladování, ale především i množství obalových materiálů. Věděli jste, že Česká republika by přechodem na kompaktní prací prášky mohla za rok snížit spotřebu obalů o 1200 tun, což je množství odpovídají roční produkci komunálního odpadu města se zhruba 5000 obyvateli?

Kompaktní forma se týká pouze granulovaných prášků, protože prací gely už kompaktní jsou (jejich koncentrace oproti běžnému nekompaktnímu prášku je až dvakrát vyšší).

A co bělidla?

Dalším ekologickým prvkem je množství bělidla obsažené v pracím prostředku (méně bělidla znamená šetrnější k životnímu prostředí). Zde mají velkou výhodu prostředky určené speciálně na barevné prádlo, protože ty bělidla neobsahují. Takže když dnes chcete prát pokud možno ekologicky a zároveň zachovat velkou účinnost, je třeba věnovat výběru pracího prostředku náležitou pozornost.

Velmi vhodné jsou prací gely typu Woolite Color (neobsahuje bělidlo a je koncentrovaný) či prášky s mýdlovými vločkami a pro nízké teploty (třeba z řady Lanza). Ekologicky šetrnější jsou kvůli svému složení samozřejmě i prací prostředky pro miminka a pro citlivé typy pleti, jako je třeba Lovela.

autor: Redakce

0:00 | 19. 10.

K péřové bundě přidejte tři tenisáky

Co všechno se dá prát? I když je to neuvěřitelné, v moderních automatických pračkách se dá už vyprat takřka všechno, i když ne všechno je k praní vhodné.

Kožené boty

Ač mnozí budou kroutit hlavou, spousta domácností dnes pere kožené boty v pračce. Doporučit to však nelze, dlouhodobé máčení nedělá kůži a lepeným podrážkám dobře.

Pokud chcete kožené boty nutně vyprat, udělejte to ručně a použijte mýdlo na praní (Lanza) nebo prášek s mýdlovými vločkami.

Svetry

Drtivá většina svetrů z ušlechtilých materiálů má na visačce stále symbol ručního praní. I tak je však už dnes můžete většinou vyprat v pračce: potřebujete prací pytlík z hobbymarketu, pračku, která má program na jemné „ruční“ praní nebo alespoň na vlnu, a vhodný prací prostředek (například Woolite Classic s lanolinem pro ochranu vláken).

Svetr otočte naruby a vložte do pracího sáčku (pozor, to je nezbytná podmínka, jinak můžete i ze sebelepší pračky vyndat svetr polorozpáraný). Zapněte pračku na nejjemnější program, který máte, teplotu nastavte maximálně na třicet stupňů (u svetrů může být i méně), omezte rychlost a dobu ždímání. Nezapomeňte na vhodnou aviváž (třeba Quanto Greece), svetry ji mají rády.

Síťové záclony

U zaprášených či zažloutlých síťových záclon z umělých vláken nepoužívejte předpírku, raději je na pár hodin namočte do vody s pracím prostředkem Vanish na záclony a pak je ve Vanishi vyperte na program pro syntetické tkaniny. Pozor, záclony musíte prát po jedné (maximálně 1 kg u menších praček, 1,5 kg u velkých), jinak se zmuchlají. Aby si záclony udržely zářivou bělost po delší dobu, vyzkoušejte určitě tekutý Vanish na bělení záclon, který se naleje do posledního máchání místo aviváže.

Vaše záclony budou nejenom krásně čisté, ale díky jedinečné ochranné vrstvě i chráněny před dalším usazováním špíny nebo dokonce nikotinového pachu. Navíc minimálně po dobu 3 měsíců Vanish dodá záclonám naškrobení, perfektní tvar, zářivou bělost a svěží vůni. Je to zkrátka skvělý pomocník, ještě tak kdyby za vás někdo vypral a pověsil…

Péřové bundy

Základem je samozřejmě vybrat si takovou bundu, která se vůbec smí prát. Příliš levné a nekvalitní bundy se nesmějí nejen prát, ale někdy ani čistit! Výhodné jsou v tomto směru pračky se sušičkou, protože peří trochu „natřesou“ a bunda lépe proschne.

Někteří výrobci péřových bund a vest, které se v pračce prát mohou, doporučují přidat v průběhu sušení do pračky tři tenisáky, aby se peří nemohlo sklepat na jedno místo. Nezapomeňte před praním zapnout všechny suché i normální zipy, druky a knoflíky!

A co peníze?

Až na australské dolary, u nichž jsou bankovky vyrobeny z polypropylenu, takže praní přežijí ve zdraví, špinavé peníze raději neperte! No a pokud už se vám to stane, budete s bankovkou muset na výměnu do banky.

autor

0:00 | 18. 10.

Může praní omezit alergie?

Viděli jste někdy zvětšený obrázek roztoče? Po prvním spatření těchto drobných a pouhým okem neviditelných členovců má člověk chuť svůj byt nechat vydezinfikovat. Jenže tak snadné to s roztoči není – i kdyby se vám nakrásně podařilo je zcela vyhubit, stejně se zase objeví, a co horšího – i mrtvý roztoč působí jako alergen.

Navíc roztoči z tzv. bytového prachu zdaleka nejsou jediným zdrojem alergií v bytě – další alergeny číhají v rostlinách, plísních, hmyzu, v srsti koček i psů či drobných hlodavců.

Normálně odolný člověk se s takovým počtem alergenů jakž takž vyrovná, alergik je však na tom daleko hůř. Roztoči se živí zbytky kůže a milují teplé a vlhké prostředí, takže jedním z jejich nejoblíbenějších míst je stejně jako u člověka ložnice, konkrétně postel.

Kde si jim daří nejvíc

Nejvíce jich žije v matracích, polštářích, peřinách a přikrývkách bez ohledu na to, z jakého materiálu jsou vyrobeny. A proč se jim v posteli tak náramně daří? Je to jednoduché – v posteli mají zajištěn dostatek potravy (zbytky kůže, které z člověka v posteli opadají), teploučko (člověk postel v noci hezky vyhřeje) i vlhko způsobeném dýcháním a odpařováním vlhkosti z těla. Není divu, že ložní prádlo je roztoči takřka vystlané.

K omezení alergií, tedy alespoň částečnému odstranění roztočů, je proto nutné přijmout několik opatření. Především je třeba lůžkoviny pravidelně a často prát, alespoň každé dva týdny (klidně i každý týden), při 60 stupních.

Co nevydrží roztoč, vydrží prádlo

I když pro roztoče není moc důležité, jestli si pospinkají v přikrývce z peří nebo dutých vláken, je velmi důležité, aby ložní prádlo vydrželo časté praní. Chemické čistění se nedoporučuje, protože roztoče sice zabije, ale neodstraní.

Vzhledem k tomu, jak je ložní prádlo namáhané častým praním, vyberte co nejjemnější prací prostředky (třeba Lanzu bílou nebo color pro barevné prádlo, pro alergiky se nejlépe hodí řada Lovela Sensitive).

Plyšáci do mrazáku!

Z postele je nutné vypakovat všechny „plyšáky“, ti, kteří zůstanou, budou muset podléhat stejnému pracímu režimu jako lůžkoviny. Na matrace se doporučuje zakoupit speciální, pro roztoče nepropustné povlečení, a pokud to jde, je dobré odstranit z ložnice koberce a textilní závěsy. Vlhkost vzduchu v ložnici by neměla překročit 50 %.

Poté, co časté praní lůžkovin roztoče zahubilo a máchání vyplavilo jejich zbytky, jsou ještě další možnosti, jak roztočům „přilepšit“ : v létě sušit lůžkoviny na slunci, jako to dělávaly babičky (i když roztoči mají rádi teplo, tak ne přímé slunce), v zimě je před praním nechat nějakou dobu na mrazu. Plyšové hračky můžete dokonce klidně strčit na den do mrazáku.

autor